با توجه به شرایط کرونا در کشور به صورت موقت برای خرید با شماره همراه ۰۹۱۲۱۷۲۹۲۵۴ تماس بگیرید

تفاوت کاغذ های عادی با کاغذ چاپ عکس

تفاوت کاغذ های عادی با کاغذ چاپ عکس در چیست؟

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که به یک عکس و یا تصویر علاقه مند باشید و برای مشاهده آن تصمیم به چاپ آن بگیرید اما پس از چاپ تصویر دچار احساس پشیمانی شوید و به اصلاح عامیانه “توذوقتون بخوره” . قطعا علت این مورد نه به کیفیت بد تصویر شما و نه کیفیت بد پرینتر شما باز می گردد.  بلکه تنها دلیل آن، عدم اطلاع شما در رابطه با تفاوت کاغذ های عادی با کاغذ چاپ عکس بر می گردد. ادامه مطلب رو بخونید تا متوجه این تفاوت به صورت دقیق بشید.

 

تفاوت کاغذ های عادی با کاغذ چاپ عکس

یکی از دلایلی که باعث کیفیت پایین عکس های چاپ شده با استفاده از کاغذهای عادی می شود، به دلیل این است که کاغذهای عادی نمی توانند ذرات چاپ شده را در خود نگه دارند و به همین دلیل به هنگام چاپ جوهر کمی به سمت های دیگر کاغذ نفوذ می کنند و همین مسئله موجب می شود تا لبه های تصویر به صورت موج دار به نظر برسند. حال که متوجه شدید باید کاغذ مخصوص عکاسی را خریداری نمایید، بهتر است بدانید ما ۳۰۰ نوع کاغذ عکاسی داریم که هر یک از آنها شکل و ساختار متفاوتی دارند.

یکی از دلایلی که کاغذهای عادی کیفیت پایینی دارند این است که کاغذهای عادی دوام زیادی ندارند و همچنین به دلیل وزن کم آن این مسئله موجب می شود تا  نتوانند زیبایی تصویر و یا عکس را به درستی منعکس نماییند. در واقع به دلیل اینکه نوع ساختار کاغذ های عادی برای کپی کردن و یا استفاده از پرنیت های عادی هستند، به همین دلیل نمی توانند قابلیت های دیگری از خود نشان دهند . حال که با تفاوت کاغذ های عادی و کاغذ چاپ عکس آشنا شدید، نوبت آن رسیده که با انواع کاغذ های مخصوص چاپ عکس آشنا شوید و سپس اقدام به خرید نمایید.

 

انواع کاغذ چاپ عکس

انواع کاغذ چاپ عکس
انواع کاغذ چاپ عکس

تقسیم بندی که می توان برای انواع کاغذ چاپ عکس داشت شامل دو دسته خواهد بود. یکی از انواع مخصوص را می توان شامل صفحه های با پوشش مناسب و نوع دیگر بدون پوشش دانست.

 

کاغذ مات یا لاستر(luster)

بافت کاغذهای مات یا لاستر صاف و یکدست است و میزان تراکم نیترات نقره موجود در این نوع کاغذها ۵۰ درصد می باشد. در واقع تصاویر چاپ شده بر روی این نوع کاغذها مات می باشد و برای تصاویری که از کیفیت بسیار بالایی برخوردار می باشند، مناسب هستند. همانطور که از نام آنها پیداست تصاویر چاپ شده بر روی این نوع، مات هستند و پس از اینکه نور به آن بتابد هیچ نوع نوری از خود انعکاس نمی نمایند.

در واقع تفاوت کاغذ های عادی با کاغذ چاپ عکس در نوع کارایی کاغذهای luster برای چاپ عکس های پرسنلی ، موبایل ، خبری تا عکس های حرفه ای مناسب می باشد. کیفیت چاپ این نوع برگه های چاپ ماندگار و بسیار خوب می باشند و دوام این نوع تصاویر بسیار مناسب است. در واقع در رابطه با اینکه عکس مات بهتر است یا براق می توان گفت این موضوع به کیفیت عکس شما بستگی دارد.

 

کاغذ سیلک (Silk)

یکی از تفاوت های این نوع کاغذها  با کاغذهای قبل در نوع تراکم نقره آنان می باشد. تراکم نقره در این کاعذ ۸۵ درصد بوده و برای چاپ عکس های حرفه ای مناسب می باشد. شاید عکس هایی با این نوع کاغذ چاپ شده اند را مشاهده نموده باشید که حالت زبری دارند و این زبری قابل لمس می باشد. کیفیت عکس چاپ شده برای این نوع کاغذ ها بسیار بالا و  قابل قبول می باشد. این نوع کاغذ از همان دسته کاغذهایی است که پس از چاپ در صورتی که انگشت خود را بر روی عکس بگذارید، اثر انگشت شما به جا نمی ماند.

کیفیت این نوع کاغذ ها از نظر استحاکم محکم می باشند و آسیب پذیری این نوع عکس ها بسیار پایین تر از سایر عکس های دیگر می باشد. چاپ این نوع عکس ها به دلیل قیمت پایین آن توصیه می شود زیرا هم از نظر قیمت و هم از نظر کیفیت بسیار مقرون به صرفه هستند.

 

 کاغذ براق (Glossery)

 

 کاغذ براق (Glossery)
کاغذ براق (Glossery)

میزان تراکم نقره در این نوع کاغذ ۶۰ درصد می باشد. این نوع کاغذ صاف و شفاف است. این نوع کاغذ برای  چاپ عکس های شاد و همچنین رنگ های متنوع توصیه می شود. عکس هایی که از کیفیت پایینی برخوردار می باشد نویزهای تصویر را پوشش می دهد. در واقع این نوع کاغذها به دلیل شفافیت بصری که دارند، برای مشاهده عکس بیشتر از آنها استفاده می شود همچنین مقاومت این نوع کاغذها پایین تر خواهد بود . البته این مورد می تواند با توجه به شیوه نگهداری نیز متفاوت باشد.

 

کاغذ پریل(Peral)

از دیگر انواع کاغذ چاپ عکس می توان به کاغذ بریل تعداد تراکم نقره این نوع از کاغذ ها بیش از ۸۰ درصد است. این کاغذ ها برای عکاسی های حرفه ای مناسب می باشند و عکس های چاپ شده از این نوع کاغذ ها با درجه بسیار بالایی قابل چاپ می باشند. به دلیل زیاد بودن نقره در این نوع کاغذها معمولا این نوع تصاویر از درخشندگی خاصی برخوردار می باشند. این نوع کاغذ خیلی براق هستند و خیلی محکم می باشند.

 

چاپ اکلیلی(bit light)

تفاوت کاغذ های عادی با کاغذ چاپ عکس این نوع که یکی از جدیدترین انواع چاپ عکس برگه های چاپ اکلیلی می باشد و لاکچری ترین نوع چاپ عکس می باشد. عکس های چاپ شده با استفاده از این نوع کاغذ با درخشندگی و تلالو خاصی می باشند و در واقع کاربرد این نوع کاغذ های مناسب برای تابلوها با نور کم است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X